Dom Ludowy w KościeliskuDom Ludowy w Kościelisku to miejsce, które od lat stanowi siedzibę Oddziału Związku Podhalan w Kościelisku. Wizytę w tym miejscu na pewno warto wziąć pod uwagę, jeżeli planujesz odwiedzić powiat tatrzański. Choć podziwiany w obecnej formie obiekt został wyremontowany w okresie powojennym, budowa tego niezwykłego, zabytkowego budynku rozpoczęła się już w latach trzydziestych dwudziestego wieku. To jedna z perełek lokalnej architektury.

ZWIĄZEK PODHALAN

W 1939 w Domu Ludowym odbył się zjazd uczestników Związku Podhalan – stowarzyszenia, które zrzesza tysiące rodowitych Górali i osób, które sympatyzują z regionem i góralskimi tradycjami, dbając o pielęgnację wiekowych obyczajów i historii, ale też rozwój i popularyzację regionalnej kultury. Poza zadaniami, których celem jest ochrona narodowego dziedzictwa i kultywacja ludowych wartości, stowarzyszenie cyklicznie organizuje konkursy i koncerty muzyki góralskiej. W Kościelisku odbywają się „Muzykanckie Zaduski”, „Poetyckie Zoduski” i „Muzyka Karpat”.

Kościelicki oddział Związku Podhalan został założony w 1925 i prowadzi nieprzerwaną działalność od prawie stu lat, a wśród najsłynniejszych działaczy w historii można wyróżnić lokalnie wybitne postacie, takie jak Stanisław Nędza-Kubiniec - znany poeta, prozaik i redaktor „Gazety Podhalańskiej”, czy Stanisław Nędza-Chotarski – słynny podhalański muzyk, które nuty, chociaż niezapisane, są śpiewane i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Więcej informacji o stowarzyszeniu i jego działalności możesz znaleźć na stronie Związku Podhalan.

ZESPÓŁ „POLANIORZE”

W latach 2003-2009 w Domu Ludowym przez krótki czas urzędował Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko. Dzisiaj w budynku znajduje się między innymi siedziba młodzieżowego, folklorystycznego zespołu „Polaniorze” im. Stanisława Nędzy – Chotarskiego. Od dnia powołania w 1977 roku, uczestniczące dzieci mają szansę uczyć się tańca, śpiewu i poznawać tajniki gry na skrzypcach. Przez lata działalności zespół miał szansę wystąpić na międzynarodowych scenach, zachwycając publiczność regionalną muzyką, tradycyjnymi strojami i kunsztem tanecznym. Artyści w niezwykły sposób potrafią odtworzyć życie i tradycje poloniarskiej wsi.

Znajdująca się w Domu Ludowym sala widowiskowa jest w stanie pomieścić 170 osób, stając się idealnym miejscem na koncerty i lokalne spotkania kulturalne. Warto zapoznać się z kalendarzem wydarzeń, gdyż w okresach sezonowych dzieje się tu bardzo dużo! Wizyta w Domu Ludowym może być świetnym sposobem na zapoznanie się z lokalną kulturą i tradycjami.
Duża sala ze sceną jest również wynajmowana na prywatne okoliczności jak np. wesela, konferencje czy bankiety.