Wczasy w KościeliskuGmina Kościelisko jest idealnym miejscem na wczasy – niezależnie od pory roku! Zimą przyciąga turystów głodnych zabaw na białych stokach, latem oferując odwiedzającym piękne szlaki turystyczne, z których widoki rozciągają się na zielone, niezwykłe krajobrazy (galeria zdjęć). To region idealny zarówno dla osób kochających aktywny wypoczynek, jak i tych, którzy szukają cichego schronienia przed gwarem i pędem miasta – w przeciwieństwie do Zakopanego, Kościelisko nie jest tak oblegane przez tłumy turystów, stając się lepszą oazą spokoju i relaksu.

Kościelisko to doskonałe miejsce wypadowe do górskich wycieczek w Tatry - w kościeliskich wsiach rozpoczynają się szlaki wiodące przez najróżniejsze stoki. Jeżeli nadal szukasz zachęty i zastanawiasz się, jak można spędzić czas w gminie Kościelisko – oto nasze propozycje na podhalańskie wakacje.

1. Stoki narciarskie

Jeżeli jesteś miłośnikiem aktywnego odpoczynku, spędź wczasy, zjeżdżając po białych stokach. W Kościelisku znajduje się wiele stoków dla narciarzy o różnym poziomie zaawansowania – coś dla siebie znajdą zarówno zaawansowani sportowcy, jak i osoby, które dopiero uczą się jeździć na nartach. Świetnie przygotowane, dobrze naśnieżane i konserwowane stoki i wyciągi znajdują się we wsiach Kościelisko i Witów. W Witowie znajduje się stacja „Witów-ski”, w ramach której funkcjonuje 1000m kolejka krzesełkowa z kabinami na dla czterech osób i specjalnie przygotowany park dla snowboardzistów. Gmina Kościelisko jest też idealnym wyborem dla fanów narciarstwa biegowego, ponieważ w regionie znajduje się Ośrodek Biathlonowy Kościelisko-Kiry – to profesjonalne centrum sportowe za niewielką opłatę udostępnia swoje tory również amatorom. Spędzając wczasy we wsi Kościelisko, sprawdź wyciągi działające na Butorowym Wierchu, Polanie Szymoszkowej, Wyżnej Blichówce czy w przysiółkach Nowe i Czajki.

2. Zapoznaj się z regionalną kulturą

Spacerując po podhalańskich wioskach trudno jest nie zachwycić się tradycyjnym, góralskim budownictwem. Na terenie kościeliska znajduje się wiele zabytkowych chat, szałasów pasterskich, kapliczek czy kościołów zbudowanych zgodnie z regionalną tradycją. Podhale zdobi wiele drewnianych budynków zaprojektowanych w „stylu zakopiańskim”, którego twórcą był Stanisław Witkiewicz. Poza architekturą ten niezwykły region cechuje autentyczna, góralska kultura w sztuce, mowie, tańcu i śpiewie. Odwiedzając Kościelisko, warto złożyć wizytę w Domu Ludowym im. Bronisławy i Kazimierza Dłuskich – znajduje się w nim siedziba Związku Podhalan, która cyklicznie organizuje koncerty muzyki góralskiej i pokazy regionalnego tańca.

3. Spaceruj po górach

Od kościeliskich wiosek w Tatry prowadzi wiele szlaków, pośród których znajdą się trasy, będące wyzwaniem dla doświadczonych zdobywców szczytów, ale też drogi, które bez trudu przejdą początkujący spacerowicze. Znanymi szlakami są: Czerwony Szlak Powstania Chochołowskiego, szlak łączący Gubałówkę i Butorowy Wierch, czy szlak prowadzący z Witowa na Starobociański Wierch. Podczas wędrówki turyści mogą zachwycać się niesamowitymi, górskimi krajobrazami, wszechobecną zielenią i regionalną naturą. Dużą część gminy Kościelisko zajmuje Tatrzański Park Narodowy, na którego obszarze znajduje się mnóstwo unikalnych gatunków zwierząt i roślin. Spacery po Dolinie Kościeliskiej można urozmaicić zwiedzaniem pobliskich jaskiń lub wypoczynkiem nad Smerczyńskim Stawem.

Dolina Kościeliska

4. Odpocznij na świeżym powietrzu

Jeżeli chcesz uciec od zgiełku miasta, Podhale jest idealnym miejscem do relaksu i wypoczynku na świeżym, górskim powietrzu. Na terenie gminy znajduje się wiele sanatoriów, pensjonatów i ośrodków wypoczynkowych, z czego największym kompleksem jest Wojskowy Zespół Wypoczynkowy. Podczas pobytu w Kościelisku możesz korzystać z odkrytych basenów termalnych, ośrodków SPA, czy Aquaparków, w których świetnie bawić będzie się cała rodzina.

Dolina Kościeliska - turystyka